18x8.5 advanti racing vigoroso v1 matte grey (flow formed) 5x4.25/108 43mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
$1,298
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Advanti Racing meticulously crafts every wheel design with precision and forward styling. At the core of every wheel produced is an unsurpassed level of quality. The Advanti Racing brand has been increasing heart rates and supplying drivers with adrenaline overdoses for over 25 years. Advanti's participation in motorsports, equipping race-winning Formula One cars, gives them a competitive edge in building the lightest, strongest wheels available.
Technical Specifications
| Size | 18x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x108/4.25 |
| Offset | 43mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1521 lbs |
| Finish | Matte Grey |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | V188508436 |
| SKU | adv-v188508436 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
