18x8.5 avid.1 av-32 gloss black 5x4.5/114.3 35mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x8.5$248.00
5x114.3/4.5 | 35mm11 Available
Bore73.10
Load1521 lbs
$992
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
AVID.1 wheels are pressure-die-cast one-piece custom wheels to fit your vehicle. The aluminum alloy cast designs are set up with aggressive widths and offsets. All models are TPMS friendly and meet or exceed all current alloy wheel production standards. AVID. wheels are finished in Powder Coating with extra lLayer of clear coat for durability and offer lightweight performance.
Technical Specifications
| Size | 18x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1521 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Part Number | AV3218855H35GBK |
| SKU | avi-av3218855h35gbk |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
