18x8.5 dolce performance element gloss black 5x112 35mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x8.5$270.00
5x112 | 35mmOut of Stock
Bore66.56
Load1600 lbs
$270



Dolce Performance Wheels
Dolce Performance wheels are designed for performance SUVs and sedans. They have a load rating of 2,500–3,700 lbs and are designed with proprietary step positions to give rigidity to the vehicle's tire and improve handling for a better ride.
Technical Specifications
| Size | 18x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x112 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 66.56mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Part Number | ELEMENT-88552GB |
| SKU | dol-element-88552gb |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
