18x8.5 enkei nt03rr matte gunmetal 5x4.5/114.3 42mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x8.5$557.10
5x114.3/4.5 | 42mmOut of Stock
Bore75.00
Load1521 lbs
$557



Enkei Wheels
OE Concept wheels are aftermarket wheels that are modeled after original equipment (OEM) wheels. They are available in a variety of sizes, designs, and finish options.
Technical Specifications
| Size | 18x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 42mm |
| Center Bore | 75mm |
| Load Rating | 1521 lbs |
| Finish | Matte Gunmetal |
| Part Number | 512-885-6542GM |
| SKU | enk-512-885-6542gm |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
