18x8.5 f1r fs5 machine silver 5x112 42mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x8.5$260.00
5x112 | 42mm42 Available
Bore66.56
Load1521 lbs
$1,040
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



F1R Wheels
F1R Wheels are a budget friendly wheel brand known for aggressive styling, lightweight cast designs, and wide fitments. Popular in tuner and stance communities
Technical Specifications
| Size | 18x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x112 |
| Offset | 42mm |
| Center Bore | 66.56mm |
| Load Rating | 1521 lbs |
| Finish | Machine Silver |
| Part Number | FS518855112MS42 |
| SKU | f1r-fs518855112ms42 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
