18x8.5 oe replica corvette c7 cv03 gloss black 5x4.75/120.7 56mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x8.5$216.00
5x120.7/4.75 | 56mmOut of Stock
Bore70.30
Load1600 lbs
$216
Engineered for Excellence
OE Replica wheels are a premium aftermark brand produced by some of the world’s highest quality ISO 9001 certified factories and distributed by one of the largest independent wheel distributors in the US. OE Wheels has provided customers with the highest quality, most affordable factory replica wheels in the industry.
Technical Specifications
| Size | 18x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x120.7/4.75 |
| Offset | 56mm |
| Center Bore | 70.3mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Part Number | CV03C-18085-5475-52B |
| SKU | 4pl-cv03c-18085-5475-52b |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
