18x8 axe ex34 gloss black 5x114.3/4.5 40mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x8$285.00
5x114.3/4.5 | 40mm2 Available
Bore72.60
Load1521 lbs
$570
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Technical Specifications
| Size | 18x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 40mm |
| Center Bore | 72.6mm |
| Load Rating | 1521 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Part Number | 818BLNK40EX34GB-5114 |
| SKU | axe-818blnk40ex34gb-5114 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
