(special pricing) 18x8 dropstars 607bz satin bronze 5x4.25/108 5x4.5/114.3 35mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x8Original price: $358.00Sale price: $304.00
5x108/4.25, 5x114.3/4.5 | 35mm8 Available
Bore73.10
Load1900 lbs
$1,216
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Dropstars Wheels
Dropstars Wheel is a company that designs and manufactures custom wheels, particularly known for their bold and innovative designs. They cater to a variety of vehicles, including trucks, SUVs, and cars, offering both off-road and on-road styles. Dropstars is associated with TIS Wheels and has a collaboration with Monster Energy, suggesting a strong presence in the automotive and off-road culture.
Technical Specifications
| Size | 18x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x108/4.25, 5x114.3/4.5 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1900 lbs |
| Finish | Satin Bronze |
| Wheel Color | Bronze |
| Part Number | 607BZ-8801435 |
| SKU | tis-607bz-8801435 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
