18x8 enkei tfr storm gray 5x112 45mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x8$255.00
5x112 | 45mm4 Available
Bore72.60
Load1543 lbs
$1,020
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Enkei Wheels
Enkei is a Japanese brand that manufactures wheels for motorcycles and passenger cars. They are known for their lightweight wheels and composite alloy technology. ENKEI custom wheels deliver the latest in wheel designs and composite alloy technology for Performance, Racing and Truck wheels.
Technical Specifications
| Size | 18x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x112 |
| Offset | 45mm |
| Center Bore | 72.6mm |
| Load Rating | 1543 lbs |
| Finish | Storm Gray |
| Wheel Color | Gunmetal |
| Part Number | 516-880-4445GR |
| SKU | enk-516-880-4445gr |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
