18x8 foose legend gloss black w/ lip groove f104 5x4.5/114.3 1mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x8$400.00
5x114.3/4.5 | 1mm2 Available
Bore72.56
Load1600 lbs
$800
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



The Foose Story
Foose wheels were created from a single vision by founder and designer Chip Foose. Each Foose wheel in 1 pc, or 2 pc is specifically crafted to honor the heritage of old school muscle. The knuckle, legend, and outcast are just some of the fine examples of one of the greatest wheel designers of our time. Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Wheels. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 18x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 1mm |
| Center Bore | 72.56mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Gloss Black w/ Lip Groove |
| Part Number | F10418806545 |
| SKU | foo-f10418806545 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
