18x8 katana racing kr04 gloss black 5x100 5x4.5/114.3 40mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x8$215.00
5x100, 5x114.3/4.5 | 40mm336 Available
Bore73.10
Load1600 lbs
$860
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Katana wheels are designed with SUV and light truck drivers in mind. These wheels are built from the high-grade material for added strength and premium quality at an affordable price. The Katana wheels are crafted with cutting-edge technology and made in compliance with strict JWL/VIA testing standards.
Technical Specifications
| Size | 18x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x100, 5x114.3/4.5 |
| Offset | 40mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Part Number | KR04-188005GB |
| SKU | kat-kr04-188005gb |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
