18x8 raceline 147b intake gloss black 5x114.3/4.5 | 5x120.7/4.75 40mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x8$239.00
5x114.3/4.5, 5x120.7/4.75 | 40mm11 Available
Bore72.62
Load1800 lbs
$956
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Technical Specifications
| Size | 18x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5, 5x120.7/4.75 |
| Offset | 40mm |
| Center Bore | 72.62mm |
| Load Rating | 1800 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Wheel Color | Black |
| Part Number | 147B-88096+40 |
| SKU | rac-147b-88096+40 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
