18x8 raceline 158b impulse gloss black 5x114.3 5x127 +35
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x8Original price: $319.00Sale price: $306.24
5x114.3/4.5, 5x127/5 | 35mm69 Available
Bore78.10
Load2250 lbs
$1,225
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Raceline is a market leader in the design and manufacturing of wheels for off-road, street and track use. Founded more than 20 years ago as a manufacturer of specialty wheels for the off-road racing segment. Customers can count on Raceline for performance-driven technology and exceptional quality in aftermarket wheels in a range of styles and fitments for passenger cars, light trucks, and SUVs.
Technical Specifications
| Size | 18x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5, 5x127/5 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 78.1mm |
| Load Rating | 2250 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Part Number | 158B-88096+35 |
| SKU | rac-158b-88096+35 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
