18x9.5 f1r fs5 gloss black 5x114.3/4.5 38mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x9.5$260.00
5x114.3/4.5 | 38mm22 Available
Bore73.10
Load1521 lbs
$1,040
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



F1R Wheels
F1R Wheels are a budget friendly wheel brand known for aggressive styling, lightweight cast designs, and wide fitments. Popular in tuner and stance communities
Technical Specifications
| Size | 18x9.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 38mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1521 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Part Number | FS518955114GB38 |
| SKU | f1r-fs518955114gb38 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
