18x9.5 weld performance ventura s104 gloss black milled machined (rotary formed) 5x4.75/120.7 29mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x9.5Original price: $460.00Sale price: $437.00
5x120.7/4.75 | 29mm38 Available
Bore70.30
Load1600 lbs
$1,748
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Weld wheels is a manufacturer of advanced, street & strip, drag racing, oval racing and heavy duty truck high-performance, professional forged wheels. The company engineers and produces performance automotive wheels for professional racing, off-road and aftermarket vehicles. Weld wheels is one of the MW Company Brand portfolio.
Technical Specifications
| Size | 18x9.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x120.7/4.75 |
| Offset | 29mm |
| Center Bore | 70.3mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Gloss Black Milled Machined |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | S10489562P29 |
| SKU | weld-s10489562p29 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
