18x9 defiant df03 satin black w/ satin charcoal 6x5.5/139.7 -12mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x9Original price: $280.00Sale price: $266.00
6x139.7/5.5 | -12mm156 Available
Bore78.10
Load2900 lbs
$1,064
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Defiant Wheels
The DEFIANT Wheels line of performance wheels combines state-of-the-art manufacturing processes with vehicle specific styling and fitment. Defiantly enjoy the confidence of wheels engineered, tested, and rated for your specific vehicle with styling and finishes only seen on the most exotic vehicles.
Technical Specifications
| Size | 18x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | -12mm |
| Center Bore | 78.1mm |
| Load Rating | 2900 lbs |
| Finish | Satin Black w/ Satin Charcoal |
| Part Number | DF03-18090-6550-12B1G1 |
| SKU | 4pl-df03-18090-6550-12b1g1 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
