18x9 method race mr709 hd bead grip machined clear coat 5x5/127 12mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
$1,796
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Method Race Wheels are made with durability and high performance in mind. Other than the Beadlock wheels, street wheels & Rally wheels, they apply a Patented Bead Grip® Technology to Method Race 700 series wheels. This Bead Grip® technology aims to be the bridge between a conventional street wheel and a beadlock, which is often not legal for highway use. Reducing air pressure in the tire increases traction and ride quality while on the trail. The ability to safely run lower pressures without having to worry about the tire de-beading along with DOT approval will undoubtedly be a bonus to off road enthusiasts.
Technical Specifications
| Size | 18x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x127/5 |
| Offset | 12mm |
| Center Bore | 71.5mm |
| Load Rating | 2600 lbs |
| Finish | Machined Clear Coat |
| Part Number | MR70989050312H |
| SKU | met-mr70989050312h |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
