18x9 vossen hfx-4 gloss gunmetal (6-lug) 6x139.7/5.5 0mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x9$575.00
6x139.7/5.5 | 0mmOut of Stock
Bore106.10
Load2500 lbs
$575



Engineered for Excellence
Vossen Wheels delivers industry leading designs and specializes in high end forged and flow formed wheels. Vossen has established themselves through aggressive concave design profiles and precision engineering. Their wheels perfectly blend luxury aesthetics and performance providing a custom look for every vehicle.
Technical Specifications
| Size | 18x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | 0mm |
| Center Bore | 106.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Gloss Gunmetal |
| Wheel Color | Gunmetal |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | HFX4-8G85 |
| SKU | vos-hfx4-8g85 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
