19x11.5 p51 101rf (m1) gloss black (rotary forged) 5x4.5/114.3 56mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
$1,706
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
P51 Wheels is a distributor and manufacturer of rotary forged, performance wheels built exclusively for the S550 2015+ Ford Mustang. P51 wheels were built to clear every brake application from the base model to the GT Performance Package to the GT350. The P51 101RF is for Mustang application and P51 HC707 is for Mopar vehicles. The P51 wheels were made with conformability in mind. Being hub centric is a major benefit to the P51 wheels but going further with compatibility with your factory TPMS (Tire Pressure Monitoring System), and accepting the factory center caps.
Technical Specifications
| Size | 19x11.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 56mm |
| Center Bore | 70.5mm |
| Load Rating | 1543 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | P511-GB514191556 |
| SKU | ag-p511-gb514191556 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
