19x11 american racing ar955 stampede matte anthracite (flow formed) 5x114.3/4.5 50mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
19x11$413.00
5x114.3/4.5 | 50mmAvailable
Bore70.50
Load1280 lbs
$1,652
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Technical Specifications
| Size | 19x11 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 50mm |
| Center Bore | 70.5mm |
| Load Rating | 1280 lbs |
| Finish | Matte Anthracite |
| Wheel Color | Gunmetal |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | AR955AX19115S50 |
| SKU | ar-ar955ax19115s50 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
