19x8.5 arc ar5 gloss black 5x112 35mm (custom)
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
19x8.5$280.00
CustomCustom | 35mm19 Available
Bore73.10
Load1521 lbs
$1,120
Estimated Delivery: 2 to 3 Weeks
Engineered for Excellence
ARC Wheels offers custom aftermarket wheels and their main range of wheels are from 15" to 18". The ARC wheels deliver exceptional performance and ensure compliance with the strictest quality and reliability requirements.
Technical Specifications
| Size | 19x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x112 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1521 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Part Number | AR05198551435BK-512 |
| SKU | arc-ar05198551435bk-512 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
