19x8.5 esr ap5c satin black (flow form) 5x110 30mm (custom)

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
19x8.5$389.00
CustomCustom | 30mmOut of Stock
Bore72.56
Load1521 lbs
$389



ESR Wheels
ESR manufacture high quality Performance Wheels and is one of the fastest growing brands in the industry. The new APEX series is based on rotary forged construction which offers large Lip options & big brake clearance. The SR series is a Monoblock alloy aluminum build with a concave face with a deep step lip.
Technical Specifications
| Size | 19x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x110 |
| Offset | 30mm |
| Center Bore | 72.56mm |
| Load Rating | 1521 lbs |
| Finish | Satin Black |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | 98551430 APX5CMBLK 5X110 |
| SKU | esr-98551430 apx5cmblk 5x110 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
