19x9.5 dolce performance pista gloss black 5x4.5/114.3 40mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
19x9.5$340.00
5x114.3/4.5 | 40mm12 Available
Bore73.10
Load1600 lbs
$1,360
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Dolce Performance Wheels
Dolce Performance wheels are designed for performance SUVs and sedans. They have a load rating of 2,500–3,700 lbs and are designed with proprietary step positions to give rigidity to the vehicle's tire and improve handling for a better ride.
Technical Specifications
| Size | 19x9.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 40mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Part Number | PISTA-99554GB |
| SKU | dol-pista-99554gb |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
