19x9 neuspeed rse05 gloss black (flow formed) 5x112 40mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
$1,549
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
NEUSPEED has been tuning and producing high quality performance parts for Volkswagen cars since 1975. In 2004, NEUSPEED started using a new manufacturing process called Flow Forming, years before other wheel companies jumped on the wagon. The Flow Forming process produces light weight wheels with similar strength characteristics to fully forged wheels without the cost.
The combination between light weight, cost saving, and innovative designs makes NEUSPEED wheels the perfect fit for the Audi, VW, MINI, and Fiat vehicles in motorsport and street performance market.
Technical Specifications
| Size | 19x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x112 |
| Offset | 40mm |
| Center Bore | 66.56mm |
| Load Rating | 1543 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | 88.05.14BG |
| SKU | neu-88.05.14bg |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
