20x10.5 niche prodigy 5 silver machined nc279 5x4.5/114.3 40mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x10.5$490.00
5x114.3/4.5 | 40mm1 Available
Bore72.60
Load1800 lbs
$490
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Niche Wheels offer aggressive staggered wheel fitments and large caliper clearance. Cutting edge designs in an array of finishes keeps Niche wheels ahead of the pack. In a time when so many options are available, you can be sure that Niche wheels will help set your ride apart from the rest. Modern European, Domestic, or Tuner, Niche has a design for everyone. Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Wheels. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 20x10.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 40mm |
| Center Bore | 72.6mm |
| Load Rating | 1800 lbs |
| Finish | Silver Machined |
| Wheel Color | Silver/Hypersilver |
| Part Number | NC279SD20051240 |
| SKU | nic-nc279sd20051240 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
