20x10.5 rtr tech 5 mustang gloss black (flow formed) 5x4.5/114.3 45mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x10.5Original price: $550.00Sale price: $522.50
5x114.3/4.5 | 45mmOut of Stock
Bore70.50
Load1580 lbs
$523
Engineered for Excellence
RTR Wheels are structed with flow formed technique and enhance personalization and performance for Ford® vehicles, including Mustang®, Bronco®, Ranger®, F-150®, and Mach-E®. RTR Vehicles is an American automotive company founded in 2009 by Vaughn Gittin Jr. involved in designing, developing, and manufacturing OEM+ performance vehicle packages for Ford's product line. RTR stands for “Ready to Rock!". Ford Mustang RTR.
Technical Specifications
| Size | 20x10.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 45mm |
| Center Bore | 70.5mm |
| Load Rating | 1580 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | RTRT5205121345 |
| SKU | met-rtrt5205121345 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
