20x10.5 tsw tw008 slipstream gloss black machined (flow formed) 5x4.5/114.3 38mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x10.5$517.00
5x114.3/4.5 | 38mm35 Available
Bore72.56
Load1800 lbs
$2,068
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
TSW Wheels were founded by a former Formula One race car driver. TSW constantly strives to create the most unique and largest selection of staggered one and two piece custom wheels. Fitment is carefully considered when making their broad range of custom alloy wheels. Now matter how beautiful, quality is always at the forefront of their manufacturing process. TSW wheels are engineered with the strictest of control and standards with over 30 years of experience. Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Wheels. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 20x10.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 38mm |
| Center Bore | 72.56mm |
| Load Rating | 1800 lbs |
| Finish | Gloss Black Machined |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | TW008BD20051238 |
| SKU | tsw-tw008bd20051238 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
