20x10 axe ex55-rf silver 5x115 (full forged) (custom)

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x10Original price: $645.00Sale price: $613.00
CustomCustom | 30mm to 40mmOut of Stock
Bore74.10
Load1874 lbs
$613
Engineered for Excellence
AXE Wheels custom wheels are the perfect aftermarket upgrade to your vehicle. Give your car or truck a personalized new look with a set of your favorite custom wheels and set yourself apart from all the stock vehicles out there. Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Wheels. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 20x10 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x115 |
| Offset | 30~40mm |
| Center Bore | 74.1mm |
| Load Rating | 1874 lbs |
| Finish | Silver |
| Wheel Color | Silver/Hypersilver |
| Wheel Material | Forged 1-Piece |
| Part Number | 1020BLNK30+EX55RFBS-5x115 |
| SKU | axe-1020blnk30+ex55rfbs-5x115 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
