20x10 defiant df06 dark satin charcoal 5x120 35mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x10Original price: $365.00Sale price: $346.75
5x120 | 35mm112 Available
Bore64.10
Load2000 lbs
$1,387
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Defiant Wheels
The DEFIANT Wheels line of performance wheels combines state-of-the-art manufacturing processes with vehicle specific styling and fitment. Defiantly enjoy the confidence of wheels engineered, tested, and rated for your specific vehicle with styling and finishes only seen on the most exotic vehicles.
Technical Specifications
| Size | 20x10 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x120 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 64.1mm |
| Load Rating | 2000 lbs |
| Finish | Dark Satin Charcoal |
| Part Number | DF06-20100-5120-35G1 |
| SKU | 4pl-df06-20100-5120-35g1 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
