20x10 hre flowform ff04 liquid metal 5x4.5/114.3 35mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x10Original price: $650.00Sale price: $585.00
5x114.3/4.5 | 35mmOut of Stock
Bore70.60
Load1489 lbs
$585
Engineered for Excellence
HRE has established itself as a leading manufacturer of prime 1-piece and 3-piece forged aluminum alloy wheels for performance and luxury vehicles as well as racing cars. HRE also offers cast flow-formed wheels made to provide forged-like strength at a lower price point. The FlowForm line of wheels are made with state-of-the-art flow forming technology with the perfect blend of light weight and strength.
Technical Specifications
| Size | 20x10 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 70.6mm |
| Load Rating | 1489 lbs |
| Finish | Liquid Metal |
| Wheel Color | Silver/Hypersilver |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | 04M010035033LM |
| SKU | hre-04m010035033lm |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
