(clearance - no returns) 20x10 modern luxury mlf11 gloss black (flow formed) 5x112 45mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
$1,380
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Modern Luxury Wheels offers both the standard cast wheels and flow formed wheels. The Standard Series harmonizes simplistic classic stylizing to more aggressive and dynamic designs. The ML3 showcases a deep concave detailed, multi-spoke design with a wider stance. Improving the traditional casting process, the Flow Form Advance Series utilizes flow forming to reduce weight and increase strength. Flow forming permits for a larger range of wheel widths within each of wheel designs.
Technical Specifications
| Size | 20x10 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x112 |
| Offset | 45mm |
| Center Bore | 66.6mm |
| Load Rating | 1750 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | MLF11-20105112D+45GB |
| SKU | mod-mlf11-20105112d+45gb |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
