20x10 weld performance ventura 6 beadlock s909 gloss black milled machined (rotary formed) 6x5.5/139.7 38mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x10Original price: $955.00Sale price: $859.50
6x139.7/5.5 | 38mm16 Available
Bore106.10
Load2200 lbs
$3,438
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Weld wheels is a manufacturer of advanced, street & strip, drag racing, oval racing and heavy duty truck high-performance, professional forged wheels. The company engineers and produces performance automotive wheels for professional racing, off-road and aftermarket vehicles. Weld wheels is one of the MW Company Brand portfolio.
Technical Specifications
| Size | 20x10 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | 38mm |
| Center Bore | 106.1mm |
| Load Rating | 2200 lbs |
| Finish | Gloss Black Milled Machined |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | S90900084P38 |
| SKU | weld-s90900084p38 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
