20x11 oe concept replica challenger srt gloss black dg07 5x115 20mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x11$279.00
5x115 | 20mmOut of Stock
Bore71.50
Load2200 lbs
$279
Engineered for Excellence
OE Concept wheels are aftermarket wheels that are modeled after original equipment (OEM) wheels. They are available in a variety of sizes, designs, and finish options.
Technical Specifications
| Size | 20x11 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x115 |
| Offset | 20mm |
| Center Bore | 71.5mm |
| Load Rating | 2200 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Wheel Color | Black |
| Part Number | DG07-20115115+20GB |
| SKU | oec-dg07-20115115+20gb |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
