20x12 forgestar cf5v gloss anthracite 5x114.3/4.5 20mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x12$645.00
5x114.3/4.5 | 20mm12 Available
Bore66.10
Load1800 lbs
$2,580
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Forgestar Wheels
Forgestar Wheels, founded in 2007, specializes in flow formed, lightweight wheels that combine strength and customization. Popular with sports cars and track builds, Forgestar offers performance focused designs with aggressive fitments and high quality finishes.
Technical Specifications
| Size | 20x12 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 20mm |
| Center Bore | 66.1mm |
| Load Rating | 1800 lbs |
| Finish | Gloss Anthracite |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | F32302068P20 |
| SKU | fstr-f32302068p20 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
