20x12 resto r106 el mench milled and polished 6x135 | 6x139.7/5.5 -12mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x12$899.00
6x135, 6x139.7/5.5 | -12mm27 Available
Bore106.10
Load1900 lbs
$3,596
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Technical Specifications
| Size | 20x12 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x135, 6x139.7/5.5 |
| Offset | -12mm |
| Center Bore | 106.1mm |
| Load Rating | 1900 lbs |
| Finish | Milled and Polished |
| Wheel Color | Polished |
| Part Number | R1062020986017 |
| SKU | asr-r1062020986017 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
