20x12 weld off-road slingblade w158 gloss black milled (rotary forged) (* may require trimming) 8x170 -44mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x12Original price: $515.00Sale price: $489.25
8x170 | -44mm17 Available
Bore125.10
Load1600 lbs
$1,957
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Weld wheels is a manufacturer of advanced, street & strip, drag racing, oval racing and heavy duty truck high-performance, professional forged wheels. The company engineers and produces performance automotive wheels for professional racing, off-road and aftermarket vehicles. Weld wheels is one of the MW Company Brand portfolio.
Technical Specifications
| Size | 20x12 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 8x170 |
| Offset | -44mm |
| Center Bore | 125.1mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | W158 Gloss Black Milled |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | W15802017475 |
| SKU | weld-w15802017475 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
