20x7 weld performance solana drag s160 gloss black milled (rotary formed) 5x4.5/114.3 -13mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x7Original price: $590.00Sale price: $560.50
5x114.3/4.5 | -13mm9 Available
Bore78.10
Load1800 lbs
$2,242
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Weld wheels is a manufacturer of advanced, street & strip, drag racing, oval racing and heavy duty truck high-performance, professional forged wheels. The company engineers and produces performance automotive wheels for professional racing, off-road and aftermarket vehicles. Weld wheels is one of the MW Company Brand portfolio.
Technical Specifications
| Size | 20x7 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | -13mm |
| Center Bore | 78.1mm |
| Load Rating | 1800 lbs |
| Finish | Gloss Black Milled |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | S16007067N13 |
| SKU | weld-s16007067n13 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
