20x8.5 axe ex55 gloss black 5x108/4.25 40mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x8.5$435.00
5x108/4.25 | 40mm20 Available
Bore72.60
Load1874 lbs
$1,740
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Technical Specifications
| Size | 20x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x108/4.25 |
| Offset | 40mm |
| Center Bore | 72.6mm |
| Load Rating | 1874 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Wheel Color | Black |
| Part Number | 8520BLANK40EX55GB-5x108 |
| SKU | axe-8520blank40ex55gb-5x108 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
