20x8.5 chevrolet 1500 ss replica wheel chrome fr33 6x5.5/139.7 22mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x8.5$365.00
6x139.7/5.5 | 22mm14 Available
Bore78.10
Load2100 lbs
$1,460
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Factory Reproductions
Replica wheels will give you the look of the top of the line model without spending the extra thousands of dollars at the dealership. Set off the look of your ride with replica wheels today. Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Wheels. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 20x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | 22mm |
| Center Bore | 78.1mm |
| Load Rating | 2100 lbs |
| Finish | Chrome |
| Part Number | 33085226501 |
| SKU | fac-33085226501 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
