20x8.5 katana racing kr10 gloss silver machined 5x108/4.25 40mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x8.5$310.00
5x108/4.25 | 40mm2 Available
Bore73.10
Load1800 lbs
$620
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Technical Specifications
| Size | 20x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x108/4.25 |
| Offset | 40mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1800 lbs |
| Finish | Gloss Silver Machined |
| Part Number | KR10-208558GSF |
| SKU | kat-kr10-208558gsf |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
