20x8.5 kraze kr183 spectra gloss black 5x4.25/108 5x4.5/114.3 38mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
$1,273
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
The Kraze Wheel company applies state-of-the-art technologies and cutting-edge equipment to design and fabricate the most sophisticated designs and most reliable constructions. They have taken split “Y” spoke style to a whole new level by formulating these wheels to make them suitable for present-day big muscle cars, trucks, and SUVs. Among top-notch Kraze wheels are Frenzy, Swagg, Inspire, and Ravish wheel series that are distinguished for their fabulous multi-spoke designs and absolute durability.
Technical Specifications
| Size | 20x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x108/4.25, 5x114.3/4.5 |
| Offset | 38mm |
| Center Bore | 72.62mm |
| Load Rating | 1900 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Part Number | KR183-2814GB38 |
| SKU | kra-kr183-2814gb38 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
