20x8.5 morus stern gloss black (flow formed) 5x112 30mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x8.5Original price: $500.00Sale price: $475.00
5x112 | 30mm12 Available
Bore66.56
Load1797 lbs
$1,900
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Morus wheels are produced using a manufacturing process called Advanced Rim Technology (A.R.T.) or flow forming. This technique creates lightweight, high-strength wheels that are more durable than standard cast wheels.
Technical Specifications
| Size | 20x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x112 |
| Offset | 30mm |
| Center Bore | 66.56mm |
| Load Rating | 1797 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | MSTR-GB512208530 |
| SKU | ag-mstr-gb512208530 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
