20x8.5 oe concepts replica 2015 newer gmc denali 2500 chrome g19 8x180 47mm (flow formed)
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x8.5$382.00
8x180 | 47mmOut of Stock
Bore124.10
Load3500 lbs
$382
Engineered for Excellence
OE Concept wheels are aftermarket wheels that are modeled after original equipment (OEM) wheels. They are available in a variety of sizes, designs, and finish options.
Technical Specifications
| Size | 20x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 8x180 |
| Offset | 47mm |
| Center Bore | 124.1mm |
| Load Rating | 3500 lbs |
| Finish | Chrome |
| Wheel Color | Chrome |
| Part Number | G19-20858180+47C |
| SKU | oec-g19-20858180+47c |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
