20x8.5 oe concepts replica 2015 newer gmc denali 2500 gloss black g19 8x6.5/165 15mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x8.5$345.00
8x165/6.5 | 15mm87 Available
Bore121.30
Load3500 lbs
$1,380
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
OE Concept wheels are aftermarket wheels that are modeled after original equipment (OEM) wheels. They are available in a variety of sizes, designs, and finish options.
Technical Specifications
| Size | 20x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 8x165/6.5 |
| Offset | 15mm |
| Center Bore | 121.3mm |
| Load Rating | 3500 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Part Number | G19-20858165+15GB |
| SKU | oec-g19-20858165+15gb |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
