20x8.5 oe replica ford expedition fr98 chrome 6x135 44mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x8.5$365.00
6x135 | 44mm268 Available
Bore87.00
Load2200 lbs
$1,460
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
OE Replica wheels are a premium aftermark brand produced by some of the world’s highest quality ISO 9001 certified factories and distributed by one of the largest independent wheel distributors in the US. OE Wheels has provided customers with the highest quality, most affordable factory replica wheels in the industry.
Technical Specifications
| Size | 20x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x135 |
| Offset | 44mm |
| Center Bore | 87mm |
| Load Rating | 2200 lbs |
| Finish | Chrome |
| Part Number | FR98-20085-6135-44C |
| SKU | 4pl-fr98-20085-6135-44c |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
