20x8.5 oe replica jeep grand cherokee jp016 gunmetal machined 5x5/127 42mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x8.5$312.00
5x127/5 | 42mm144 Available
Bore71.60
Load1753 lbs
$1,248
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
OE Replica wheels are a premium aftermark brand produced by some of the world’s highest quality ISO 9001 certified factories and distributed by one of the largest independent wheel distributors in the US. OE Wheels has provided customers with the highest quality, most affordable factory replica wheels in the industry.
Technical Specifications
| Size | 20x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x127/5 |
| Offset | 42mm |
| Center Bore | 71.6mm |
| Load Rating | 1753 lbs |
| Finish | Gunmetal Machined |
| Part Number | JP16-20085-5500-42MG |
| SKU | 4pl-jp16-20085-5500-42mg |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
