20x8.5 xix x15 silver machined w/ chrome stainless steel lip 5x4.5/114.3 20mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x8.5Original price: $505.00Sale price: $456.00
5x114.3/4.5 | 20mm16 Available
Bore73.10
Load1600 lbs
$1,824
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Element Wheels has the largest selection of XIX Wheels and aftermarket wheel and tire packages at Extreme Discounted Prices. We strive to provide the absolute best customer service and selection of Custom Wheels. Feel Free to browse through our 1000's of rim and tire selections, and make sure to visit us frequently for new XIX Wheels styles and specials.
Technical Specifications
| Size | 20x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 20mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Silver Machined w/ Chrome Stainless Steel Lip |
| Part Number | X15208523+20SMS |
| SKU | xix-x15208523+20sms |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
