20x9 dolce performance magari gloss silver 5x4.5/114.3 35mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x9$410.00
5x114.3/4.5 | 35mm61 Available
Bore73.10
Load1800 lbs
$1,640
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Dolce Performance Wheels
Dolce Performance wheels are designed for performance SUVs and sedans. They have a load rating of 2,500–3,700 lbs and are designed with proprietary step positions to give rigidity to the vehicle's tire and improve handling for a better ride.
Technical Specifications
| Size | 20x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1800 lbs |
| Finish | Gloss Silver |
| Part Number | MAGARI-2954GS |
| SKU | dol-magari-2954gs |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
