20x9 hostile h108 sprocket armor plated (8 lug) 8x170 0mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x9$594.22
8x170 | 0mm2 Available
Bore125.20
Load3500 lbs
$1,188
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Hostile Truck Wheels Specializes in extremely aggressive offroad custom wheels for trucks and SUV's. Hostile is setting the standard when it comes to the most extreme designs to set your truck apart from the crowd. Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Wheels. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 20x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 8x170 |
| Offset | 0mm |
| Center Bore | 125.2mm |
| Load Rating | 3500 lbs |
| Finish | Armor Plated |
| Wheel Color | Chrome |
| Part Number | H108-2090817050C |
| SKU | hos-h108-2090817050c |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
