(clearance - no returns) 20x9 hre flowform ft1 ore 5x5/127 0mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x9Original price: $650.00Sale price: $487.50
5x127/5 | 0mm138 Available
Bore71.50
Load2205 lbs
$1,950
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
HRE has established itself as a leading manufacturer of prime 1-piece and 3-piece forged aluminum alloy wheels for performance and luxury vehicles as well as racing cars. HRE also offers cast flow-formed wheels made to provide forged-like strength at a lower price point. The FlowForm line of wheels are made with state-of-the-art flow forming technology with the perfect blend of light weight and strength.
Technical Specifications
| Size | 20x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x127/5 |
| Offset | 0mm |
| Center Bore | 71.5mm |
| Load Rating | 2205 lbs |
| Finish | Ore |
| Wheel Color | Bronze |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | T1L009000415OR |
| SKU | hre-t1l009000415or |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
